Państwowe Muzeum na Majdanku:
jest to najstarsza w Europie instytucja muzealna, której zadaniem jest upamiętnienie ofiar drugiej wojny światowej. Muzeum potocznie nazywane Majdankiem, powstało na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Warto dodać, że wstęp do muzeum jest bezpłatny. Każdy interesujący się historią drugiej wojny światowej obowiązkowo powinien odwiedzić to miejsce.
Zamek Lubelski:
Bogata historia zamku lubelskiego prowadzi do tego, że jest miejscem obowiązkowym do odwiedzenia przez turystów. Zamek powstał w XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Przez wiele lat budowla pełniła wiele funkcji. Na początku obradował w niej sejm, później twierdza przez 128 lat pełniła funkcję więzienia. Więzienie zlikwidowano w 1954r. i zamek przeszedł remont, aby 3 lata później przejąć funkcję głównej siedziby Muzeum Lubelskiego.
Lubelska Trasa Podziemna:
jest to trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Aby zwiedzić tą trasę należy odpowiednio wcześniej zgłosić rezerwację. Powstała przez połączenie wielu piwnic z XVI w. Spacer przez podziemia pozwala zapoznać się z odległą przeszłością miasta. Na trasie rozstawione są makiety, które ukazują historię rozwoju Lublina oraz dwie makiety przedstawiające panoramy z XVI oraz XVII w.
Wieża Trynitarska:
po przebudowie w 1819r. wieża wypiętrzyła się ponad inne budynki miasta. Liczy ona 60m wysokości, a żeby dostać się na jej szczyt trzeba pokonać 207 schodków. W czasach II wojny światowej, dach oraz okna wieży zostały zniszczone przez bombardowanie, a wnętrze zostało zdewastowane. Prace remontowe nie spowodowały wielkich zmian w wyglądzie wieży. Obecnie na najwyższym piętrze znajduje się taras widokowy.
Stare miasto:
Lublin zdecydowanie posiada jedno z najpiękniejszych Starych Miast w Polsce. Turystów zachwyca bogactwo zdobień oraz średniowieczny układ urbanistyczny. Lublin jest bogaty w budowle z różnych epok. Na tak małym terenie znajduje się tam, aż 110 zabytków. Stare Miasto w Lublinie wpisane jest na listę Pomników Historii.