Znane osoby pochodzące z Lublina

 

Pierwszą ze znanych osób, który trafił do naszego artykułu jest słynny sportowiec pochodzący z Lublina- Michał Szyba

 

Michał Szyba urodzony w 1988 roku w Lublinie jest czynnym i zawodowym piłkarzem ręcznym. Wychowanek klubu Unia Lublin, który został profesjonalnym zawodnikiem w 2005 roku w klubie Azoty Puławy. Wielokrotny reprezentant Polski, mierzący 196 cm wzrostu, występujący na pozycji prawego rozgrywającego.

Jego największymi osiągnięciami jest reprezentowanie Polski i zdobycie brązowego medalu  na mistrzostwach świata w Katarze oraz uczestnictwo w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro . W latach 2014–2016 był zawodnikiem RK Velnieje, z którym zdobył dwa wicemistrzostwa Słowenii i raz dotarł do finału Pucharu Słowenii. W słoweńskiej ekstraklasie rozegrał w ciągu dwóch sezonów 64 mecze i rzucił 164 bramki.

W latach 2016–2018 był zawodnikiem Kadatten Schaffhausen z którym wywalczył mistrzostwo Szwajcarii (2016/2017) i dwa Superpuchary Szwajcarii. Następnie odwiedził jeszcze francuską ligę, gdzie nabawił się kontuzji zerwania ścięgna Achillesa, co wykluczyło go z gry na 9 miesięcy. W tej chwili reprezentuję barwy klubu Azoty Puławy.

 

 

 

Drugą ze znanych osób, na którą warto zwrócić uwagę jest pochodzący z Lublina artysta kabaretowy- Marcin Wójcik.

Marcin Wójcik to polski artysta kabaretowy urodzony w Lublinie w 1974 roku. Jest absolwentem III liceum Unii Lubelskiej w Lublinie. Następnie ukończył warszawski AWF  i pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w różnych szkołach.

W późniejszym okresie założył kabaret Ani Mru-Mru, który obecnie współtworzy razem z Michałem Wójcikiem i Waldemarem Wilkołkiem. Jest autorem skeczów i tekstów kabaretu. Marcin brał udział w programie pt. Spadkobiercy w którym uczestniczyli najbardziej znani komicy z różnych grup kabaretowych w Polsce. W latach 2009-2012 razem z Robertem Górskim prowadzili program pt. Kabaretowy Klub Dwójki. w 2015 roku prowadził Latający Klub Dwójki, który był bardzo popularny w tamtym okresie. Jest prowadzącym wielu teleturniejów i audycji radiowych. W dalszym ciągu jest aktywny w środowisku komików.

26.05.2019 Sopot Opera Lesna Polsat SuperHit Festiwal 2019 Dzien trzeci Kabareton Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER n/z: Marcin Wojcik

 

 

 

 

Trzecią osobą, która znalazła się w naszym artykule jest polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka- Beata Kozidrak

Beata Kozidrak to urodzona w Lublinie w 1960 roku piosenkarka, która swoją karierę wokalistki zaczęła już rozwijać od najmłodszych lat. W szkole podstawowej rozpoczęła grę na skrzypcach i uczęszczała na ogniska baletowe, gdzie rozwijała swoje zdolności muzyczne. W pewnym momencie dostała propozycje kontynuowania nauki w Warszawie, lecz na tą propozycje nie zgodzili się rodzice. Na scenach debiutowała w chórach i zespołach szkolnych działających przy III  Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. W późniejszym okresie razem z bratem Jarosławem, wokalistą i gitarzystą, zaczęła wówczas występować w lokalnych domach kultury i klubach studenckich.

Na początku 1978 roku powstał zespół Bajm. Po kilku wygranych lokalnych konkursach Bajm wystąpił w konkursie debiutantów Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu, który zapoczątkował ogólnokrajową karierę zespołu.  Beata wraz z zespołem wydała mnóstwo albumów, które bardzo szybko zostały wykupowane przez wiernych fanów.

Sama Beata Kozidrak zdobyła mnóstwo nagród i wyróżnień, które zawdzięcza swoim najbliższym, a przede wszystkim swojej ciężkiej pracy i w konsekwentnym dążeniu do celu. Obecnie w dalszym ciągu jest czynną wokalistką i osobą medialną, którą będziemy mogli zobaczyć w najbliższym czasie na koncercie sylwestrowym z 2021/2022 rok.

Beata

W historii Lublina, warto zwrócić uwagę na znane osoby, które niestety od nas odeszły ale pozostawiły po sobie pamiątkę w postaci swoich dokonań dla Lublina  i całej Polski.  Ich zasługi wpisały się w naszą historię i kulturę, która zostanie z nami na zawsze.

Pierwszą osobą, która jest znaną osobą dla Lublina to- Romuald Lipko

Romuald Ryszard Lipko- polski kompozytor i multiinstrumentalista urodzony w 1950 roku, a zmarł 2020 roku. Został pochowany na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie.

Swoją przygodę z muzyką rozpoczynał już jako dziecko ponieważ, pochodził z muzycznej rodziny. Następnie w szkole muzycznej podstawowej szlifował i ulepszał swoje zdolności. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublina. W 1966 roku założył swój pierwszy zespół o nazwie TRAMP, który działał głównie przy domach kultury. W latach 70 był basistą, a później klawiszowcem i kompozytorem w zespole Budka Suflera.

Został nagrodzony  wieloma nagrodami, a w 2014 roku otrzymał prestiżową nagrodę Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla polskiej kultury za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej.

Współpracował z wieloma znanymi muzykami takimi jak; Krzysztof Cugowski lub Natalia Wokulska. Utwory, które stworzył lub się przyczynił do ich powstania osiągnęły sławę na całą Polskę.

Do 2019 roku był czynny muzykiem w zespole Budka Suflera, lecz niestety zdiagnozowano u niego nowotwór, który przyczynił się do jego śmierci. Na zawsze zostanie w naszej pamięci.

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/Rom...

Druga osoba, która została w naszej pamięci i przyczyniła się dla Lublina to- Julia Hartwig-Międzyrzecka.

Urodzona w Lublinie w 1921 roku, polska poetka i tłumaczka literatury pięknej z języka angielskiego i francuskiego. Uczyła się w Gimnazjum im. Unii Lubelskiej. Zaczynała swoje zdolności literackie rozwijać w gazetce szkolnej, gdzie opublikowała swój pierwszy wiersz.   Podczas II wojny światowej była łączniczką Armii Krajowej i uczestniczką podziemnego życia kulturalnego. Studiowała w Warszawie na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 60 i 70 pracowała w polskim radiu.

Otrzymała mnóstwo nagród i wyróżnień takich jak; Nagrodę poetycką Wisławy Szymborskiej oraz Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta i wiele innych wyróżnień i nagród.

Najbardziej znane dzieła autorki to: Pożegnanie, Czuwanie, Czułość, Jasne i niejasne, Apollinaire, Dziennik amerykański, Podziękowanie za gościnę.

Julia Hartwig została pochowana na Powązkach w Warszawie w 2017 roku.
julie

Trzecią osobą, która przyczyniła się do lubelskiej kultury jest- Jerzy Łapiński

Urodzony w 1940 roku w Lublinie polski aktor, który jest znany z wielu znanych produkcji filmowych. Zaczynał swoją przygodę aktorską od ukończenia wyższej szkoły filmowej oraz Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Znany z wielu znanych dzieł filmowych i teatralnych takich jak:                                 „Wieczerza Trzech Królów” – Williama Shakespeare’a, ” Rzeczy listopadowej’-Ernesta Brylla.

Aktor otrzymał wiele wyróżnień i nagród, a jedną z najbardziej znanych była nagroda Miasta Gdańsk w dziedzinie kultury.

Zmarł w 2020 roku i został pochowany na cmentarzu pod Warszawą.

Jesteśmy dumni, że wszystkie osoby wymienione powyżej urodziły się w Lublinie i reprezentowały nasze piękne miasto kulturalnie oraz historycznie. Zapamiętamy je na zawsze.

Jerzy Łapiński – Wikipedia, wolna encyklopedia